DÜNYAYI GÜZELLİK KURTARACAK

Otobüste çaprazımda ki koltukta annesiyle oturuyordu.Camdan dışarıyı seyrederken çocuk kadına sordu “anne beni ne kadar çok seviyorsun? “hiç düşünmeden gülümseyerek yanıtladı “çok seviyorum oğlum” çocuk tatmin olmadı bu cevaptan ve ekledi “tamam da anneciğim çok ne kadar?” Sakin bir tonda “çok işte evladım”..”Anne ama hep çok diyorsun ya işte o çok ne kadar?” Kadın biraz düşündü ve ekledi senin için denize atlayacak kadar, senin için hiç düşünmeden kendini ateşe atacak kadar” Annesinin boynuna atladı sıkıca sarıldı ve “lütfen anneciğim benim için ölme beni sevmesende olur”.

Sevgi daha anne karnındayken karşılanmayı bekleyen hiç doymadığımız duygu. Bebekken annemiz sevsin, okulda ögretmenimiz, arkadaşımız ya da ilgi duyduğumuz insan sevsin isteriz. Sevgi gerçekten nedir? Bir insanın sevme kapasitesi ve şekli neye göre belirlenir?

Sevgiyi çıkartınca insan hayatı koskoca bir boşluktan ibaret..Her şey birden anlamını kaybeder.Sevgiyi bir çocuğun gözünde görürsün, bir çiçeğe konan arıda, evladına sarılan baba da. Sahibinin üzüntüsünü hisseden köpekte, kendini rüzgara bırakan ağacın yaprağında. Yağmurun hasretle buluştuğu, topraktan çıkarttığı mis kokuda.

Sevgi insanın içinden karşısındakine yansıttığıdır. Sevme ölçümüz ve şeklimiz de biz aynaya nasıl yansıyorsak o aslında.

Insan, yaşamın içinde ilerledikçe yaşıyla beraber sevdikleri ve onları seviş şeklide değişiyor. Sanki biraz daha içinde ki O ilahi olan sevginin farkına varıyor. Ne güzel demiş Yunus Emre “Yaratılanı severim yaratandan ötürü” sevgi konusunda bana kalırsa en güzel özet cümle bu. Insan önce kendi içinde ki yaratıcının sesini duymaya çalışmalı, O’nun bize fısıldadığı her sözde koşulsuz sevgi var çünkü.

Dünya üzerinde ki çatışmaların, kavga gürültünün, cinayetlerin ve savaşların tek kaynağı sevgi eksikliği. Insanoglu bu gerçeği idrak ettiği gün dünya da her şey daha güzel bir hal alacak.

Yani şairinde dediği gibi;

Dünyayı güzellik kurtaracak bir insanı sevmekle başlayacak her şey…

DÜNYAYI GÜZELLİK KURTARACAK” için 2 yorum

  1. Mükemmel bir yazı olmuş kalemine sağlık.son cümleyi bizim nikah davetiyemizde 95 yılında yazdirmistik.beni çok eskilere götürdün arkadaşım👏👏👏👏👏👏

    Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s